Tipy na výlety v okolí Horní Blatné

V Horní Blatné a jejím okolí je velmi pestrá nabídka volnočasových aktivit a turistických cílů, které stojí za to poznat a navštívit.

Jindřišské skály
Na strašidlech


Jindřišské skály najdeme necelé 2 km od centra Horní Blatné, ukryté v lesích, vede k nim však vyšlapaná cesta. Z těchto skalisek je i pěkný výhled na Krušné hory, zvláště pak na údolí Blatenského potoka. Jedná se o dva související, typicky krušnohorské, rozsáhlé skalní výstupy s balvanitými sutěmi. Skály jsou tvořeny prvohorními horninami formovanými ve čtvrtohorních meziledových dobách mrazovým zvětráváním. Tvoří tzv. mrazové sruby a skalní hradby, výška skalních stěn dosahuje přes 20 metrů. Vegetačním pokryvem jsou zejména staré smrkové porosty s vtroušeným jeřábem, se zastoupením chudé vegetace horského typu. V současnosti jsou skaliska oblíbeným turistickým cílem a mimořádně působivým krajinným prvkem s vysokou estetickou hodnotou.

Území skal bylo registrováno jako významný krajinný prvek, který utváří typický vzhled krušnohorské krajiny a je proto zákonem chráněno před poškozováním. K tomuto místu se váže historka o dvou bratrech, kteří nalezli v těchto místech valoun zlata, pohádali se, následně se propadli do pekla, tím pádem vznikla průrva a údajně za úplňku je i dnes ještě slyšet jejich hádka.


Vlčí jámy a Ledová jáma


Vlčí jámy jsou přírodní památka v Krušných horách v Karlovarském kraji. Nachází se 1,5 km od Apartmánu Justýna na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu severovýchodně od města Horní Blatná v katastrálním území obce Potůčky. Předmětem ochrany jsou středověké dobývky cínových rud, existence jeskynního ledu a výskyt kriticky ohrožených druhů mechů a živočichů. Přírodní památka se skládá z Vlčí a Ledové jámy. Výše ve svahu se nachází Ledová jáma, která vznikla vytěžením cínovcového pásma Jiří. Je až dvacet metrů hluboká a velmi úzká, čímž je v ní omezen pohyb vzduchu. Vzniklo tak specifické mikroklima, díky kterému se na dně jámy hromadil sníh a led, který neroztál ani během léta. Roku 1813 pochází zmínka o využití ledu při léčení vojáků raněných v bitvě u Lipska. Proces tvorby ledu byl narušen v roce 2005, kdy byly z jámy nelegálně odvezeny téměř dvě tuny sněhu a ledu ke stavbě sněhuláka. Dalším negativním jevem, v jehož důsledku jeskynní led zcela vymizel, bylo sucho v letech 2017-2019.
Vlčí jáma vznikla odtěžením cínovcového pásma Wolfgang a pozdějším částečným zřícením stropů podzemních komor a skalních stěn. Propadlina je přes 120 metrů dlouhá, široká asi čtrnáct metrů a hluboká asi dvacet metrů. Pozůstatky obou dolů jsou památkově chráněné.
Ledovou jámu na počátku dvacátého století turisticky zpřístupnil hornoblatenský Krušnohorský spolek, který vybudoval kamenné schodiště.



Blatenský  vrch (1043m.n.m.)

a Zitina vyhlídka


Blatenský vrch (1043 m) je hora v Krušných horách v katastrálním území obce Potůčky zhruba 1,5 km od Apartmánu Justýna severovýchodně od města Horní Blatná v Karlovarském kraji. Na západním úbočí vrchu se nachází přírodní památka Vlčí jámy. Západním a severním úbočím protéká Blatenský vodní příkop. Nejstarší stavbou na Blatenském vrchu je rozhledna, která pochází z roku 1913. Za svůj vznik vděčí Spolku pro zimní sporty, působícímu tehdy v nedalekém městečku Horní Blatná, jehož členové měli velké ambice přeměnit okolí na centrum turistiky a sportu. Požádali známého chebského architekta Karla Matusche o vypracování projektu hotelu s rozhlednou, spojujícího v sobě možnosti ubytování, stravování a vyhlídky do kraje. Stavba horské chaty s rozhlednou byla zahájena v létě roku 1912 a první návštěvníky uvítaly 5. července 1913, ještě před zahájením zimní sezóny. Při této příležitosti byla věž hotelu slavnostně pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity - Zitina vyhlídka. V poválečném období připadl objekt pohraničníkům. Ti jej zanechali v takovém stavu, že musela být chata zbourána a zůstala samotná rozhledna. O ní se již řadu let dobrovolně starají ochránci přírody, kteří mají na Blatenském vrchu také svojí chatu. 

Ježíškova cesta

Ježíškovu cestu, nacházející se 12 km od Apartmánu Justýna, lze absolvovat celoročně, pěšky i s kočárkem, je sjízdná i na kole, v zimním období na běžkách. To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Nejlepší na tom je, že děti nemusí čekat na Vánoce a mohou se "setkat" s Ježíškem hned na několika místech po celý rok. Mohou se vydat po stopách Ježíška. Po absolvování Ježíškovy cesty získají malé dárky. Po celý rok tu též mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště. Ježíškova cesta je plná zábavy a úkolů pro malé i větší děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na její trase plní různé úkoly, které zapisují do notýsku, který si předem zakoupí na Infocentru Boží Dar. Poplatek za Ježíškův zápisníček činí 50,- Kč. Na infocentru pak děti po odevzdání vyplněného notýsku obdrží Ježíškovo razítko a malou odměnu.

Ski areál Klínovec

16 km od Apartmánu Justýna najdete kompletní zázemí špičkového lyžařského střediska - ski areál Klínovec.  Můžete si zajezdit celkem na 31,5 km sjezdovek se 5 lanovkami, 11 vleky a 5 lyžařskými pásy dětských parcích. Nové lanovky jsou kryty naší typickou oranžovou bublinou. Nejdelší ze sedačkových lanovek obsluhuje novou sjezdovku do Jáchymova, která s délkou 2 950 metrů a šířkou 50 - 100 metrů patří k nejdelším a nejširším sjezdovkám v České republice. Pro vyznavače freestylu připravujeme Funpark s celou řadou překážek a skoků. Milovníci freeridu mají při vhodných podmínkách možnost využít dvou kilometrů neupravovaných sjezdových tratí s přírodním sněhem. K dispozici jsou půjčovny lyžařského vybavení a certifikovaní instruktoři v lyžařských školách. Pro běžkaře udržujeme 146 kilometrů běžeckých tratí. Během lyžování i po něm si můžete vybrat z několika restaurací, rychlých občerstvení, ski barů a apres-ski stanů. Pro návštěvníky máme připraveno 2 500 parkovacích míst ZDARMA.

Trail park Klínovec

Trail park Klínovec se nachází 16 km od Horní Blatné.
Startujte na vrcholu Klínovce a vydejte se po stezkách čtyř obtížností, které všechny končí u lanovky. Ta vás pohodlně vyveze zpět i s vaším kolem. Nejlehčí obtížnost zvládnou i děti a začátečníci.
Trail Park Klínovec je síť stezek pro horská kola obsluhovaná čtyřsedačkovou lanovkou. Nabízí 30 km trailů různých obtížností a 70 km tras pro horská kola značených po lesních cestách. Klínovec je charakteristický dlouhými flowtraily - Azur (10,3 km), Rubin (8 km) i Baron (6 km) patří mezi nejdelší souvisle mírně klesajících traily v Evropě.
Ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec, ať hledáte upravenou stezku nebo technické ježdění, u nás najdete oboje. Vychutnejte si nezapomenutelnou jízdu na nejdelších flow-trailech v Evropě.

Ski areál Nové Hamry

Ski areál Nové Hamry je vzdálený 7 km od apartmánu a leží v nadmořské výšce 720 až 860 metrů v údolí řeky Rolavy a Bílého potoka, které sem přitékají z vrcholků Krušných hor. Dvě výše jmenované říčky areál rozdělují na dvě poloviny, ten náš, nacházející se na svahu Křovitá stráň, se nachází pouze 250 metrů od centra Nových Hamrů má dvě sjezdovky a dva vleky. Delší trať se jmenuje Velká sjezdovka (mezi místními známá spíše jako Slalomák) a měří 400 metrů. Je vhodná pro zkušenější lyžaře a snowboardisty, zejména pro svou vyšší obtížnost ve spodní části tratě. Na této trati je i večerní lyžování
Druhá sjezdovka se jmenuje U stříbrného smrku, měří 300 metrů, má mírnější sklon a díky menší náročnosti je vhodná pro začínající lyžaře a méně zdatné sportovce. Přímo pod hlavním vlekem je pro návštěvníky připraveno bezplatné parkoviště Ski Hamry a pokud by bylo nejhůř, přes silnici je chata Horské služby České republiky Nové Hamry.

Ski areál Potůčky

Ski areál Potůčky se nachází 4 km od Apartmánu Justýna. 550 metrů dlouhá sjezdovka uměle zasněžovaná a osvětlená se nachází v krušných horách v obci Potůčky. Na své si přijdou začátečníci ale i zkušenější lyžaři. Snowboardisté si užijí uměle vytvořené skoky a snowpark. Zažijte zde skvělý pocit lyžování pod hvězdami a za umělého osvětlení. Pro nejmenší lyžaře jsme připravili mírnou sjezdovku s dětským vlekem. K dispozici je půjčovna kompletního lyžařského i snowboardového vybavení.

Trailpark Plešivec

Trailpark Plešivec je zbrusu nový trailpark v České republice vzdálený od Apartmánu Justýna 8 km.
Trailpark obsluhovaný odpojitelnou lanovou dráhou o délce 1400 metrů nabízí flow traily všech obtížností je vhodný pro každého - začátečníka až po toho nejzkušenějšího jezdce. Věříme, že náš trailpark si zamiluje každý nadšenec pro horská kola & přírodu.
První etapa výstavby Trailparku započala na jaře 2020 a v průběhu léta byla otevřena první část. V současnosti je v provozu 15 kilometrů trailů.
Dále se pokračuje s výstavbou dalších trailů a úseků, o kterých pravidelně informujeme především na sociálních sítích.K dispozici je půjčovna kol & vybavení RockMachine.

Cínový důl Rolava

Nachází se 12 km od Horní Blatné a leží uprostřed lesů podél silnice spojující Rolavu a Nové Hamry.
V širším okolí tohoto místa se od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornická aktivita v okolí Rolavy a Jelení vrcholila v 16. století. Za 2. světové války byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175 m a vyraženo v pěti patrech 14 kilometrů chodeb.
Zdejší areál se stal centrem úpravy cínové rudy vytěžené v dole, který se nacházel 1,3 km východně odtud při silnici do Jelení. Úpravnu doprovázely administrativní a obytné budovy, těžní jáma, kompresorovna, trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna, umývárny. Vše znatelné v okolních základech. A válečný zajatecký tábor na druhé straně silnice.
Protože těžba a úprava rud nepřinášela předpokládaný výnos, byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. V poválečném období došlo k demontáži technického zařízení a ukončení nákladného odčerpávání vody z podzemí, kilometry chodeb tak byly definitivně zatopeny.
V současné době slouží ruiny areálu jako památka na hornické počínání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a faunu.
Součástí komplexu je i nedaleký Rolavský rybník, který sloužil k zásobování dolu vodou.

Štola Johannes

Jedním z nejpozoruhodnějších rudních revírů v České republice je skarnový revír Zlatý Kopec (dřívější název Kaff), nacházející se ve strmém svahu nad pravým břehem Zlatého potoka, v bezprostřední blízkosti státní hranice s Německem. Zlatý Kopec se nachází 12 km od horského města Horní Blatná. Již od dvacátých let 16. století se zde dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Celé návrší Kaff s nesčetným množstvím povrchových dobývek, odvalů, zabořených šachet a štol si zachovalo autentický charakter historické montánní krajiny. I proto bylo toto území prohlášeno, v rámci krajinné památkové zóny, za chráněnou kulturní památku České republiky a tvoří významnou součást společné česko-německé nominace "Hornické kulturní krajiny Erzgebirge / Krušnohoří" k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Největším dolem revíru Zlatý Kopec - Kaff byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Ještě ve 20. letech a znovu v 50. - 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde. V tomto směru je důl Johannes naprosto výjimečný. I tyto unikátní komory, z nichž největší má půdorysné rozměry 60 x 20 m, při výšce 10 až 12 m, si nyní může prohlédnout každý, kdo se vydá do podzemí dolu Johannes.

Rolavský rybník


Tato stará vodní nádrž, ležící 12 km od našeho apartmánu, už dávno neslouží svému původnímu účelu - zásobárně vody pro důlní zpracovatelské provozy, pro které byla postavena. Přestože se jedná o uměle vybudované dílo, postupem času si ve zdejší přírodě našlo své cenné místo. Vodní hladina je od přítoku pomalu pohlcovaná přibývajícím rašelinným poloostrůvkem, který časem pravděpodobně zakryje celou plochu rybníka.
Od silnice sem vede široká lesní cesta, v mapách sice končí uprostřed lesa, ale pěšina vede až na hráz. Z rybníka je přístupná právě hráz a kousek protilehlého břehu. Pod hrází můžete prozkoumat objekty určené k čerpání vody. Zbytek přírodní rezervace je nepřístupný z důvodu ochrany přírody.

Ski areál Plešivec


Ski areál Plešivec se nachází 8 km ( 9 min jízdy autem) od našeho apartmánu. Je nejmodernější ski areál v ČR v Krušných horách. Moderní rychlé lanovky, přes 12km sjezdovek, umělé zasněžování, dětský park, snowtubing, lyžařská škola, trailpark a mnoho dalšího. Krušnohorský skiareál Plešivec je nejmladší a vysoce moderní areál v ČR. Areál mezi obcemi Pstruží a Abertamy disponuje třemi čtyřsedačkovými lanovkami s vysokou přepravní kapacitou - každá přepraví až 2 400 osob za hodinu



 

Ski areál Nádraží Pernink


Ski Areál Nad nádražím se nachází v klidné horské obci Pernink v Krušných horách, 4 km od Horní Blatné.
Areál Nad nádražím disponuje ze tří lyžařských areálů nejdelší sjezdovkou v obci (560 m). Obtížností je však areál vhodný pro úplné začátečníky i pro zdatnější lyžaře i snowboardisty. Milovníci běhu na lyžích ocení těsné napojení ski areálu na několik desítek kilometrů dlouhé, strojově upravované běžecké tratě. Pro večerní lyžování je zde připraveno perfektní osvětlení celého areálu.


Krušnohorská lyžařská magistrála

Krušnohorská lyžařská magistrála (KLM) je páteřní trasou vedoucí po hřebeni Krušných hor v délce necelých 41 km. Nastoupit do stopy můžete pouhý 1 km od našeho apartmánu. Propojuje zimní krušnohorská střediska a osady od Bublavy přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. V celé své délce je pravidelně strojově udržována a díky rozsáhlé síti návazných tras se na ní snadno dostanete i z Abertam, Horní Blatné, Nových Hamrů a celé řady dalších lokalit. Běžkaři, kteří se nechystají na přejezd celé magistrály, ale pouze určitého úseku s návratem do výchozího bodu, mohou zpravidla využít alternativní zpáteční trasu ať už na české nebo německé straně krušnohorského hřebenu. Běžkaře jistě potěší možnost občerstvení v obcích, které magistrála míjí, nebo v tradičních lokalitách přímo u stopy, ať už u Červené jámy, Hřebečné nebo na Jelení.  

Červená jáma


Červená jáma, vzdálená 5 km od apartmánu, je největší propadlina po důlní činnosti u nás a nalézá se v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy. První zmínky o těžbě v Krušných horách pochází z poloviny 16. století, kdy se začal těžit cín na tak zvaném Předním Hengstu - Červené jámě. Cínové žíly byly v hloubce 60 - 100 metrů a po nich vedly štoly jednotlivých dolů. Těžba byla ukončena koncem 18. století. O rozsahu těžby svědčí obrovské pinky vzniklé jak povrchovou, tak i hlubinou těžbou. Propadlina Červená jáma je dlouhá 230 metrů, široká až 30 metrů a hluboká kolem 20 metrů. Stěny pinky jsou porostlé náletovými dřevinami. Celá propadlina je ohraničena lany zabraňující vstup na okraj pinky. Na konci propadu je 170 metrů hluboká jáma.
Zatím se nenašly žádné historické mapy tohoto cínového revíru, a tak se nezná jméno dolu, na kterém vznikla tato propadlina. Ustálilo se však označení revíru jako Červená jáma.
Poblíž je také pozůstatek dobývky dolu Zuzana. Úzká strmá průrva hluboká až 10 metrů. Mocnost cínové žíly zde byla až 1 metr. Podobně jako u Vlčí jámy v Horní Blatné i zde po většinu roku leží sníh.
Při návštěvě největší propadliny by jste neměli opomenout ani návštěvu lesního občerstvení U Červené jámy, která má otevřeno celoročně.

Perninské rašeliniště


Toto krásné místo najdete 5 km od Horní Blatné.
Na Perninském rašeliništi, starém dvanáct tisíc let, se v letech 1956 až 2000 těžila rašelina. Podle odhadů se jí tam vytěžilo až 900.000 metrů krychlových, často nešetrným frézováním až do sedmimetrové hloubky. Z původního rašeliniště se zachovalo jen asi 20 procent. Území bylo technicky rekultivováno, až v roce 2018 začaly práce na obnovení vodního režimu, ten se podařilo obnovit v roce 2020.Perninské rašeliniště bylo v roce 2015 vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou. Stávající vegetaci tvoří například klikva bahenní, kyhanka sivolistá, šicha černá, rosnatka okrouhlolistá, všivec mokřadní či plavuň pučivá. K vidění jsou tu také vzácné druhy motýlů, zejména vymírající žluťásek borůvkový nebo bekasina otavní, ale i tetřívek obecný či bramborníček hnědý. Velmi hojné jsou zde zmije obecné. Území dominuje rašeliništní jezírko, kolem kterého se můžete projít až k vyhlídkovému altánku. Rašeliniště jsou unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích ani za největšího sucha nevysychají.



Důl Mauritius


Důl Mauritius je zaniklý cínový důl u Hřebečné, 6 km od apartmánu Justýna, nedaleko Abertam. V provozu byl od šestnáctého století do čtyřicátých let dvacátého století. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka a v roce 2014 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. Od stejného roku je část dolu zpřístupněna veřejnosti. Součástí památkově chráněného areálu dolu je také Červená jáma. Roku 2008 začalo město Abertamy odkrývat ústí štoly Kryštof a o dva roky později začalo s pracemi, které ji umožnily zpřístupnit veřejnosti. V podzemí je možné pozorovat ručně raženou štolu a stopy odlamování horniny metodou sázení ohněm. Štola je dlouhá 272 metrů a ústí do rozsáhlé komory dlouhé 65 metrů, široké 4-9 metrů a vysoké 15-25 metrů. Na povrchu na ni navazuje Schneppova pinka. Ústí štoly Kryštof leží na červeně značené turistické trase z Hřebečné do Božího Daru.

Muzeum Horní Blatná


Muzeum Horní Blatná umístěné přímo nad náměstím v Horní Blatné, je pobočkou Muzea Karlovy Vary, od 1. června 2014 ve správě města Horní Blatná.
Muzeum sídlí v památkově chráněném měšťanském domě s hrázděným patrem, pocházejícím z poloviny 18. století. Zděný dům č.p. 127 s klenbovými stropy v přízemí a kazetovým stropem nad schodištěm je součástí naučné stezky Vlčí jámy. Nachází se v ulici vedoucí k Blatenskému vrchu.
Expozici tvoří historie města Horní Blatná a historie těžby a zpracování cínu ve městě a okolí (Boží Dar). Součástí výstavy jsou i cínové výrobky, minerály z okolí a velké modely města a rozhledny na Blatenském vrchu. Taktéž zde jsou vystaveny dokumenty vztahující se k místnímu rodákovi Hansi Sophovi.
V roce 2018 byl celý objekt za spolupráce města a obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge rekonstruován a v říjnu bylo muzeum s novou expozicí slavnostně otevřeno. Expozici tvoří exponáty karlovarského a sokolovského muzea a předměty od místních občanů. Vystaveny jsou krušnohorské paličkované krajky, nádobí ze stříbra a cínu a modely vratného vodního kola a důlního čerpadla s mihadly.
Více informací najdete také na internetových stránkách Horní Blatné.

Rozhledna Pajndl
( 991,8 m. n. m. )

Rozhledna na Tisovském vrchu - Pajndlu byla dostavena v roce 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota. Turistická trasa od našeho apartmánu je dlouhá 7 km. V roce 1908 k ní byla přistavěna restaurace, jejíž prostory se zvětšily roku 1923, ale po 2. světové válce restaurace zanikla. V roce 1987 byla dokončena rekonstrukce rozhledny. Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách. V roce 1993 byla prohlášena kulturní památkou.
24m vysoká kamenná rozhledna stojí na 10m žulovém skalisku. Když zdoláte 111 schodů točitého schodiště, dostanete se na ochoz ve výšce 1000 m nad mořem. Rozhledna nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů do širého okolí - nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší horu Klínovec, ale i na výšiny Slavkovského lesa a Karlovy Vary. Rozhledna je celoročně přístupná.
Na podzim roku 2020 bylo při pravidelné kontrole zjištěno závažné korozivní poškození historického litinového zábradlí na ochozu této rozhledny. Z důvodu bezpečnosti byl ochoz uzavřen a návštěvníci měli možnost pozorovat okolí pouze přes zasklená okna.
Příprava opravy zábradlí byla zahájena koncem října roku 2020 a mezi prvními byl přizván zástupce Ústavu památkové péče v Lokti, se kterým byly domluveny podmínky opravy této památky. Demontáž zábradlí proběhla v prosinci 2020. Zábradlí bylo zbaveno nátěru opískováním a následně se zjišťoval technický stav jednotlivých dílů. Ve spolupráci s památkovým ústavem a slévárnou byl dohodnut výrobní postup nahrazovaných dílů zábradlí. Celkem bylo vyrobeno 32 nových dílů zábradlí. Stávající vyhovující díly byly namontovány zpět. V listopadu roku 2021 byl ochoz opět zpřístupněn veřejnosti.

Blatenský příkop


Blatenský příkop je jedinečnou technickou kulturní památkou. Toto unikátní vodní dílo zásobovalo nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 13 km, lemuje naučná stezka se 23 zastaveními. Ta začíná asi 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné. Technickou kulturní památkou byl Blatenský příkop vyhlášen v roce 1980. 

V 16. století byl v důlních revírech dostatek vodní energie nutnou podmínkou pro dobývání a zpracování rud. K pohonu vodotěžných strojů i k transportu stavebního a palivového dříví se využívala voda přírodních toků i umělých kanálů. Tedy i v hornoblatenském cínovém revíru došlo k výstavbě vodního příkopu, jehož zbudování se zasloužilo o rozvoj důlní činnosti v celé oblasti. Příkop je dílem stavitele Stephana Lenka z let 1540-1544. Ještě během 16. století se dílo stalo výhradním majetkem Horní Blatné. Město v roce 1570 získalo od císaře Maxmiliána II. zvláštní výnos, kterým panovník prohlásil ochranu vodního příkopu a udělil Horní Blatné dědičné právo vybírat po všechny časy vodní poplatky. Odtud také pochází původní název příkopu Erbwassergraben/Dědičný vodní příkop. I když příkop později neplnil svoji původní funkci, tedy přivádění vody potřebné pro cínové doly, byl opravován a udržován, mj. i z protipožárních důvodů, až do roku 1945. Poté byl ponechán svému osudu. Na počátku 90. let 20. století byl téměř zničen, koryto bylo zaneseno a na mnoha místech byly porušeny ochranné hrázky a zničeny i betonové konstrukce.
V letech 1995-2001 prošel celkovou rekonstrukcí. Obnova díla souvisela se změnou vztahu člověka k životnímu prostředí. Z božídarských rašelinišť bylo nutné zachycovat kyselé humidní vody a odvádět je mimo vodárenskou nádrž Myslivny, která je hlavním zdrojem pitné vody pro příhraniční obce v oblasti Jáchymova a Ostrova. Projekt obnovy byl zpracován podle dochované archivní dokumentace rekonstrukce z roku 1929, provedené tehdejším vodním družstvem v Horní Blatné.

ELEKTRONICKÝ PRŮVODCE KRUŠNOHOŘÍM

Český

English

Deutsch