Tipy na výlety v okolí Horní Blatné
V Horní Blatné a jejím okolí je velmi pestrá nabídka volnočasových aktivit a turistických cílů, které stojí za to poznat a navštívit.
Jindřišské skályNa strašidlech
Jindřišské skály najdeme necelé 2 km od centra Horní Blatné, ukryté v lesích, vede k nim však vyšlapaná cesta. Z těchto skalisek je i pěkný výhled na Krušné hory, zvláště pak na údolí Blatenského potoka. Jedná se o dva související, typicky krušnohorské, rozsáhlé skalní výstupy s balvanitými sutěmi. Skály jsou tvořeny prvohorními horninami formovanými ve čtvrtohorních meziledových dobách mrazovým zvětráváním. Tvoří tzv. mrazové sruby a skalní hradby, výška skalních stěn dosahuje přes 20 metrů. Vegetačním pokryvem jsou zejména staré smrkové porosty s vtroušeným jeřábem, se zastoupením chudé vegetace horského typu. V současnosti jsou skaliska oblíbeným turistickým cílem a mimořádně působivým krajinným prvkem s vysokou estetickou hodnotou.
Území skal bylo registrováno jako významný krajinný prvek, který utváří typický vzhled krušnohorské krajiny a je proto zákonem chráněno před poškozováním. K tomuto místu se váže historka o dvou bratrech, kteří nalezli v těchto místech valoun zlata, pohádali se, následně se propadli do pekla, tím pádem vznikla průrva a údajně za úplňku je i dnes ještě slyšet jejich hádka.
Vlčí jámy a Ledová jáma
Vlčí jámy jsou přírodní památka v Krušných horách v Karlovarském kraji. Nachází se 1,5 km od Apartmánu Justýna na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu severovýchodně od města Horní Blatná v katastrálním území obce Potůčky. Předmětem ochrany jsou středověké dobývky cínových rud, existence jeskynního ledu a výskyt kriticky ohrožených druhů mechů a živočichů. Přírodní památka se skládá z Vlčí a Ledové jámy. Výše ve svahu se nachází Ledová jáma, která vznikla vytěžením cínovcového pásma Jiří. Je až dvacet metrů hluboká a velmi úzká, čímž je v ní omezen pohyb vzduchu. Vzniklo tak specifické mikroklima, díky kterému se na dně jámy hromadil sníh a led, který neroztál ani během léta. Roku 1813 pochází zmínka o využití ledu při léčení vojáků raněných v bitvě u Lipska. Proces tvorby ledu byl narušen v roce 2005, kdy byly z jámy nelegálně odvezeny téměř dvě tuny sněhu a ledu ke stavbě sněhuláka. Dalším negativním jevem, v jehož důsledku jeskynní led zcela vymizel, bylo sucho v letech 2017-2019.
Vlčí jáma vznikla odtěžením cínovcového pásma Wolfgang a pozdějším částečným zřícením stropů podzemních komor a skalních stěn. Propadlina je přes 120 metrů dlouhá, široká asi čtrnáct metrů a hluboká asi dvacet metrů. Pozůstatky obou dolů jsou památkově chráněné.
Ledovou jámu na počátku dvacátého století turisticky zpřístupnil hornoblatenský Krušnohorský spolek, který vybudoval kamenné schodiště.
Blatenský vrch (1043m.n.m.)a Zitina vyhlídka
a Zitina vyhlídka
Blatenský vrch (1043 m) je hora v Krušných horách v katastrálním území obce Potůčky zhruba 1,5 km od Apartmánu Justýna severovýchodně od města Horní Blatná v Karlovarském kraji. Na západním úbočí vrchu se nachází přírodní památka Vlčí jámy. Západním a severním úbočím protéká Blatenský vodní příkop. Nejstarší stavbou na Blatenském vrchu je rozhledna, která pochází z roku 1913. Za svůj vznik vděčí Spolku pro zimní sporty, působícímu tehdy v nedalekém městečku Horní Blatná, jehož členové měli velké ambice přeměnit okolí na centrum turistiky a sportu. Požádali známého chebského architekta Karla Matusche o vypracování projektu hotelu s rozhlednou, spojujícího v sobě možnosti ubytování, stravování a vyhlídky do kraje. Stavba horské chaty s rozhlednou byla zahájena v létě roku 1912 a první návštěvníky uvítaly 5. července 1913, ještě před zahájením zimní sezóny. Při této příležitosti byla věž hotelu slavnostně pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity - Zitina vyhlídka. V poválečném období připadl objekt pohraničníkům. Ti jej zanechali v takovém stavu, že musela být chata zbourána a zůstala samotná rozhledna. O ní se již řadu let dobrovolně starají ochránci přírody, kteří mají na Blatenském vrchu také svojí chatu.
Ježíškova cesta
Ježíškovu cestu, nacházející se 12 km od Apartmánu Justýna, lze absolvovat celoročně, pěšky i s kočárkem, je sjízdná i na kole, v zimním období na běžkách. To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Nejlepší na tom je, že děti nemusí čekat na Vánoce a mohou se "setkat" s Ježíškem hned na několika místech po celý rok. Mohou se vydat po stopách Ježíška. Po absolvování Ježíškovy cesty získají malé dárky. Po celý rok tu též mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště. Ježíškova cesta je plná zábavy a úkolů pro malé i větší děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na její trase plní různé úkoly, které zapisují do notýsku, který si předem zakoupí na Infocentru Boží Dar. Poplatek za Ježíškův zápisníček činí 50,- Kč. Na infocentru pak děti po odevzdání vyplněného notýsku obdrží Ježíškovo razítko a malou odměnu.
Ski areál Klínovec
16 km od Apartmánu Justýna najdete kompletní zázemí špičkového lyžařského střediska - ski areál Klínovec. Můžete si zajezdit celkem na 31,5 km sjezdovek se 5 lanovkami, 11 vleky a 5 lyžařskými pásy dětských parcích. Nové lanovky jsou kryty naší typickou oranžovou bublinou. Nejdelší ze sedačkových lanovek obsluhuje novou sjezdovku do Jáchymova, která s délkou 2 950 metrů a šířkou 50 - 100 metrů patří k nejdelším a nejširším sjezdovkám v České republice. Pro vyznavače freestylu připravujeme Funpark s celou řadou překážek a skoků. Milovníci freeridu mají při vhodných podmínkách možnost využít dvou kilometrů neupravovaných sjezdových tratí s přírodním sněhem. K dispozici jsou půjčovny lyžařského vybavení a certifikovaní instruktoři v lyžařských školách. Pro běžkaře udržujeme 146 kilometrů běžeckých tratí. Během lyžování i po něm si můžete vybrat z několika restaurací, rychlých občerstvení, ski barů a apres-ski stanů. Pro návštěvníky máme připraveno 2 500 parkovacích míst ZDARMA.
Trail park Klínovec
Trail park Klínovec se nachází 16 km od Horní
Blatné.
Startujte na vrcholu Klínovce a vydejte se po stezkách čtyř obtížností, které
všechny končí u lanovky. Ta vás pohodlně vyveze zpět i s vaším kolem. Nejlehčí
obtížnost zvládnou i děti a začátečníci.
Trail Park Klínovec je síť stezek pro horská
kola obsluhovaná čtyřsedačkovou lanovkou. Nabízí 30 km trailů různých
obtížností a 70 km tras pro horská kola značených po lesních cestách. Klínovec
je charakteristický dlouhými flowtraily - Azur (10,3 km), Rubin (8 km) i Baron
(6 km) patří mezi nejdelší souvisle mírně klesajících traily v Evropě.
Ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec,
ať hledáte upravenou stezku nebo technické ježdění, u nás najdete oboje.
Vychutnejte si nezapomenutelnou jízdu na nejdelších flow-trailech v Evropě.
Ski areál Nové Hamry
Ski areál Nové Hamry je vzdálený 7 km od apartmánu a leží v nadmořské výšce 720 až 860 metrů
v údolí řeky Rolavy a Bílého potoka, které sem
přitékají z vrcholků Krušných hor. Dvě výše jmenované říčky areál
rozdělují na dvě poloviny, ten náš, nacházející se na svahu Křovitá stráň, se
nachází pouze 250 metrů od centra Nových Hamrů má dvě sjezdovky a dva vleky.
Delší trať se jmenuje Velká sjezdovka (mezi místními známá spíše jako Slalomák)
a měří 400 metrů. Je vhodná pro zkušenější lyžaře a snowboardisty, zejména pro
svou vyšší obtížnost ve spodní části tratě. Na této trati je i večerní lyžování
Druhá sjezdovka se jmenuje U stříbrného
smrku, měří 300 metrů, má mírnější sklon a díky menší náročnosti je vhodná pro
začínající lyžaře a méně zdatné sportovce. Přímo
pod hlavním vlekem je pro návštěvníky připraveno bezplatné parkoviště Ski Hamry
a pokud by bylo nejhůř, přes silnici je chata Horské služby České republiky
Nové Hamry.
Ski areál Potůčky
Ski areál Potůčky se nachází 4 km od Apartmánu Justýna. 550 metrů dlouhá sjezdovka uměle zasněžovaná a osvětlená se nachází v krušných horách v obci Potůčky. Na své si přijdou začátečníci ale i zkušenější lyžaři. Snowboardisté si užijí uměle vytvořené skoky a snowpark. Zažijte zde skvělý pocit lyžování pod hvězdami a za umělého osvětlení. Pro nejmenší lyžaře jsme připravili mírnou sjezdovku s dětským vlekem. K dispozici je půjčovna kompletního lyžařského i snowboardového vybavení.
Trailpark Plešivec
Trailpark Plešivec je zbrusu nový trailpark v České
republice vzdálený od Apartmánu Justýna 8 km.
Trailpark obsluhovaný odpojitelnou lanovou dráhou o délce 1400
metrů nabízí flow
traily všech obtížností je vhodný pro každého -
začátečníka až po toho nejzkušenějšího jezdce. Věříme, že náš trailpark si
zamiluje každý nadšenec pro horská kola & přírodu.
První etapa výstavby Trailparku započala
na jaře 2020 a v průběhu léta byla otevřena první část. V současnosti je v
provozu 15 kilometrů trailů.
Dále se pokračuje s výstavbou dalších trailů a úseků, o kterých
pravidelně informujeme především na sociálních sítích.K dispozici je půjčovna
kol & vybavení RockMachine.
Cínový důl Rolava
Nachází se 12 km od Horní
Blatné a leží uprostřed lesů podél silnice spojující Rolavu a Nové Hamry.
V širším okolí tohoto místa se od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornická
aktivita v okolí Rolavy a Jelení vrcholila v 16. století. Za 2. světové války
byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175 m a vyraženo v pěti patrech 14
kilometrů chodeb.
Zdejší areál se stal centrem úpravy cínové rudy
vytěžené v dole, který se nacházel 1,3 km východně odtud při silnici do Jelení.
Úpravnu doprovázely administrativní a obytné budovy, těžní jáma, kompresorovna,
trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna, umývárny. Vše
znatelné v okolních základech. A válečný zajatecký tábor na druhé straně
silnice.
Protože těžba a úprava rud nepřinášela
předpokládaný výnos, byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. V poválečném
období došlo k demontáži technického zařízení a ukončení nákladného odčerpávání
vody z podzemí, kilometry chodeb tak byly definitivně zatopeny.
V současné době slouží ruiny areálu jako památka
na hornické počínání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a
faunu.
Součástí komplexu je i nedaleký Rolavský rybník, který sloužil k zásobování dolu vodou.
V širším okolí tohoto místa se od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornická aktivita v okolí Rolavy a Jelení vrcholila v 16. století. Za 2. světové války byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175 m a vyraženo v pěti patrech 14 kilometrů chodeb.
Zdejší areál se stal centrem úpravy cínové rudy vytěžené v dole, který se nacházel 1,3 km východně odtud při silnici do Jelení. Úpravnu doprovázely administrativní a obytné budovy, těžní jáma, kompresorovna, trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna, umývárny. Vše znatelné v okolních základech. A válečný zajatecký tábor na druhé straně silnice.
Protože těžba a úprava rud nepřinášela předpokládaný výnos, byl v květnu 1945 důl i s úpravnou opuštěn. V poválečném období došlo k demontáži technického zařízení a ukončení nákladného odčerpávání vody z podzemí, kilometry chodeb tak byly definitivně zatopeny.
V současné době slouží ruiny areálu jako památka na hornické počínání a zároveň vytváří specifické prostředí pro vzácnou flóru a faunu.
Součástí komplexu je i nedaleký Rolavský rybník, který sloužil k zásobování dolu vodou.
Štola Johannes
Jedním z nejpozoruhodnějších rudních revírů v České republice je skarnový revír Zlatý Kopec (dřívější název Kaff), nacházející se ve strmém svahu nad pravým břehem Zlatého potoka, v bezprostřední blízkosti státní hranice s Německem. Zlatý Kopec se nachází 12 km od horského města Horní Blatná. Již od dvacátých let 16. století se zde dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Celé návrší Kaff s nesčetným množstvím povrchových dobývek, odvalů, zabořených šachet a štol si zachovalo autentický charakter historické montánní krajiny. I proto bylo toto území prohlášeno, v rámci krajinné památkové zóny, za chráněnou kulturní památku České republiky a tvoří významnou součást společné česko-německé nominace "Hornické kulturní krajiny Erzgebirge / Krušnohoří" k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Největším dolem revíru Zlatý Kopec - Kaff byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Ještě ve 20. letech a znovu v 50. - 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde. V tomto směru je důl Johannes naprosto výjimečný. I tyto unikátní komory, z nichž největší má půdorysné rozměry 60 x 20 m, při výšce 10 až 12 m, si nyní může prohlédnout každý, kdo se vydá do podzemí dolu Johannes.
Rolavský rybník
Tato stará vodní nádrž, ležící
12 km od našeho apartmánu, už dávno neslouží svému původnímu účelu - zásobárně
vody pro důlní zpracovatelské provozy, pro které byla postavena. Přestože se
jedná o uměle vybudované dílo, postupem času si ve zdejší přírodě našlo své
cenné místo. Vodní hladina je od přítoku pomalu pohlcovaná přibývajícím
rašelinným poloostrůvkem, který časem pravděpodobně zakryje celou plochu
rybníka.
Od silnice sem vede široká lesní cesta, v mapách
sice končí uprostřed lesa, ale pěšina vede až na hráz. Z rybníka je přístupná
právě hráz a kousek protilehlého břehu. Pod hrází můžete prozkoumat objekty
určené k čerpání vody. Zbytek přírodní rezervace je nepřístupný z důvodu
ochrany přírody.